השבוע חבר האיגוד עמי פרנזי הגיש תביעה נגד חברת אנדמול אנד שיין וזיו ארנון, תביעה שבהכנתה לקחתי חלק בדרכים שונות מתוקף תפקידי כמנהלת האיגוד והיא גם נתמכת בידי ארגון הגג הבינלאומי של איגודי העורכים, TEMPO.

כתב התביעה מספר על על התנערות מתשלום, הפרת הסכם והפרת זכויות יוצרים ויש בי הערכה גדולה ליוצרים המגלים את האומץ והנחישות הכרוכים בעמידה על זכויותיהם. אבל עמי לא לבד. בשנים האחרונות חברי איגוד רבים פנו לקבל עזרה מהאיגוד בשל התנהלות דורסנית של מזמיני עבודה. רובם קיבלו את כל כספם, כולם חוו פגיעה מורלית משמעותית בדרך וכרגע אנו מנהלים כחמש תביעות מול מזמיני עבודה שונים.

רק היום (חמישי) יצאתי מפגישה עם מזמין עבודה שישב מולי ומול חבר איגוד ושיקר, התנער, הכפיש ואיים. 

 

נכון, רוב מזמיני העבודה הם אנשים הגונים ומתנהלים בצורה הוגנת. אבל המעטים שלא, משאירים צלקת ענקית לא רק בחייהם של היוצרים והעובדים שהם ניסו לדרוך עליהם, אלא בתעשייה כולה.

התנערות מתשלום, שקרים ואיומים מערערים את הבסיס היצירתי שאנו נשענים עליו. הם הופכים את התעשייה בה אנו פועלים למסוכנת, תעשייה שהמורל בה נמוך, תעשייה בה הביטחון התעסקותי אינו קיים והאמון לא מצוי בה. כשיוצרים עובדים בתעשייה כזו הם חרדים בעיקר להישרדותם ולכן פנויים פחות ליצירה. כשיוצרים עובדים בתעשייה כזו הם יודעים שמעבר לסכנות מסביב, קורונה, מלחמה, בחירות וכו׳, עולמם המקצועי יכול להתהפך עליהם בשנייה.

זה מוביל לאיכות לא מקסימלית של יצירה

זה מוביל לכניסה של גוזרי קופון בין היוצר למזמין העבודה

זה מוביל לעזיבה של אנשים איכותיים וכניסה של מעגלי פינות וחאפרים

זה מוביל ל.. זה מוביל למצב בו אנו נמצאים כרגע.

 

כשעמי פנה לקבל תמיכה מהאיגוד הוא קיבל מידע, יעוץ, תמיכה ומסירות.

ליוצרים ולעובדים יש גב והגב הזה מורכב ממאות יוצרים ועובדים כמוהם בתחומי הפוסט, האנימציה וההדמיה שהם חלק מארגון של ערבות הדדית. לא סתם אנשים, חברי האיגוד הם היוצרים והעובדים המובילים בתחומי הפוסט, האנימציה וההדמיה.

 

כשאתם שואלים את עצמכם ״מה האיגוד עושה בשבילי״ אני עונה - זה מה שאנחנו עושים בשביל עצמנו.

 

בחודשים הקרובים יהיו שינויים באיגוד. בתוכניתנו מעבר לתמיכה משפטית מלאה, הסדרת תנאי העסקה וזכויות, סטנדרטים מקצועיים ושמיכת ביטחון כלכלי. 

הצטרפו אלינו. אנחנו צריכים אותנו.

יש הרבה מה לשפר ואני יודעת שנצליח.

נגה בריינס

מנכ״ל איגוד העורכים - איגוד מקצועות הפוסט בישראל (ע״ר)

 

 

אנא מלא פרטים ליצירת קשר: