31 אוקטובר, 2023

לכבוד: גופי השידור, הערוצים וספקי התכנים בתעשיית הקולנוע והטלוויזיה

הנדון: חזרה של תעשיית הפקות המקור לצילום בשגרה מותאמת

בשבת השחורה ההיא, 7.10, עצרה המדינה כולה, ומאז לא חזרו החיים למסלולם ולא ברור אם ומתי יחזרו. האסון לא פסח גם על התעשייה היוצרת, אשר ספגה אבדות קשות: נרצחים, בני משפחה שנחטפו, משפחות שאיבדו את יקיריהן ובתיהן. כל אחת ואחד מאיתנו קשור למישהו שנפגע באותה השבת או בימים שלאחר מכן, לכולנו משפחה או מכרים שמשרתים ומתנדבים, כולנו בסיפור הזה ביחד.

תעשיית הפקות המקור עצרה כמו המדינה כולה, ומאז מושבתת כמעט שלושה שבועות. אלפי נשות ואנשי התעשייה אינם נחים, ורובנו מגויסים בהתנדבות למערכה – כל אחת ואחד בהתאם ליכולותיו בשעה הקשה הזו, אולם התעשייה אינה עובדת לפרנסתה וכולנו עומדים מול שוקת כלכלית שבורה.

אין מנוס מלהיערך לשלב השני של חיים והתנהלות בצל חוסר הוודאות והלחימה, אשר עשויים להימשך חודשים ארוכים. צו השעה, בחלקת האלוהים הקטנה שלנו, הוא לייצר את ההתאמות והפתרונות כדי להחזיר בהקדם את התעשייה לעבודה תחת שגרה חדשה.

חזרה לשגרת צילומים ועבודה היא הדבר הנכון. הציבור הישראלי אוהב וצמא לתכנים מקוריים ומקומיים, וככל שנשיב את התעשייה לעבודה, נוכל להמשיך ולספק את הסיפורים הישראליים האיכותיים שהם חלק בלתי נפרד מהישראליות ומישראל. לא ניתן יהיה להמשיך לשדר חדשות 24/7, והציבור הישראלי צמא לתכנים הפגתיים שהיצירה הישראלית המצוינת יודעת לספק. בנוסף לכך, על כולנו להביט קדימה, ליום שאחרי המלחמה, שבו נרצה להשיב במהרה את היצירה הישראלית המקורית למסך, ולכן יש חשיבות בהתנעת התעשייה כבר היום.

ניסיון העבר לימד אותנו, לצערנו, כי ניתן לקיים צילומים גם במצבים יוצאי דופן, תוך הקפדה על בטיחות כל הנוכחים על הסט. אנו כאיגודים פועלים כדי לייצר התאמות שיצמצמו את הסיכון של הפקה לצאת לצילומים בעת הזו, בדומה להתאמות שבוצעו בתקופת הקורונה. זה לא פשוט, אך בהתגייסות משותפת ובעזרת "רוח המפקד" מצידכם, ניתן לחזור ולצלם כאן, בישראל, גם בזמנים קשים אלו.

החזרת התעשייה לשגרת צילומים ועבודה בצל הלחימה תספק לצוותים את המרחב החברתי והאישי לצאת מעצמם, להיות ביחד ועסוקים בעבודה וביצירה החשובים כל כך, והיא מאפשרת לכולנו את מרווח הנשימה הכלכלי הקריטי בעת הזו. נזכיר – התעשייה מורכבת כולה מפרילנסרים נטולי רשת ביטחון סוציאלי, שבהיעדר עבודה והכנסה ימצאו את עצמם בקרוב מאוד במצוקה תזרימית חריפה.

אנו פנים אליכם בשמם של כל הגורמים בתעשייה, הנשים והאנשים העובדים והיוצרים, כדי לפעול ביחד במטרה להחזיר במהירות את התעשייה לעבודה ולצילומים, כאן בישראל. הסיטואציה מורכבת ומאתגרת ביותר, והחזרה לצילומים מצריכה התאמות וכוללת סיכונים, אולם זהו צו השעה ואנו מצפים מכם להוביל, יחד איתנו, את המהלך.

לאור האמור, נבקש להיפגש ולשוחח בהקדם כדי לדון בצרכים מהשטח ובצעדים הנדרשים כדי להחזיר את התעשייה לעבודה בטוחה במהירות האפשרית.

 

הפורום הדוקומנטרי בישראל

איגוד העורכים – איגוד מקצועות הפוסט בישראל

איגוד המפיקים לקולנוע וטלוויזיה

איגוד מקצועות האנימציה

שח"ם – ארגון השחקנים והשחקניות בישראל

איגוד התסריטאים

האקדמיה הישראלית לקולנוע וטלוויזיה

אקט – איגוד עובדים בקולנוע ובטלוויזיה בישראל

איגוד הבמאים והבמאיות

אלמ"ה איגוד למקצועות ההפקה